Príroda je mocná čarodejka a vedia to aj švédski vedci, ktorí sa dlhé roky zaoberali výrobou “zázraku,” ktorý by efektívne bojoval proti rannej nevoľnosti po spoločenskom večeri. Vynašli tak Myrkl, ktorý vďaka svojmu unikátnemu prírodnému zloženiu pomáha nielen na príznaky neslávne známej opice – vďaka obsiahnutým mikroorganizmom môže tiež napomáhať tráveniu a tým posilňovať imunitu. Aké baktérie švédsky výživový doplnok obsahuje a v čom sú prospešné pre ľudské telo?
Bacillus subtilis – pro aj prebiotikum
Bacillus subtilis je tyčinkovitá baktéria, ktorá sa bežne vyskytuje v pôde. Je známa svojou schopnosťou tvoriť endospóry, ktoré jej umožňujú prežiť v extrémnych podmienkach.
Táto baktéria zlepšuje množenie pre črevo a zdravie mimoriadne dôležitých laktobacilov. Bacillus subtilis boli schopné zabrániť množeniu Salomenelly enterica, hlavného patogénu prenášaného potravinami. Baktéria zároveň zvyšuje životaschopnosť laktobacilov v probiotikách a bráni rastu patogénych E.coli. Bacillus Subtilis tvorí látky, ktoré podporujú rast bifidobaktérií, ktoré sú dôležité pre naše zdravie, čo z neho robí nielen probiotikum, ale taktiež prebiotikum.
Probiotiká obsahujúce Bacillus subtilis (medzi ktoré patrí aj Myrkl) môžu zlepšiť trávenie a tlmiť zápalové reakcie v čreve, a tiež zlepšovať funkciu črevnej bariéry (dočasné oslabenie črevnej bariéry môže prispieť k rozvoju črevných zápalových ochorení).
Bacillus coagulans – efektívne aj v malom množstve
Bacillus coagulans je tiež pôdna baktéria, ktorá sa vyznačuje svojimi probiotickými vlastnosťami. Aj keď je menej známa ako Bacillus subtilis, rozhodne by nemala byť opomínaná. Môže sa vyskytovať aj vo fermentovaných potravinách, ako je kyslá kapusta, kimchi a jogurt.
Baktéria produkuje dve látky: prvou je kyselina mliečna, vďaka čomu sa predtým B. coagulans nesprávne zaraďoval medzi baktérie mliečneho kvasenia. Druhou látkou je coagulin, to je zložka antibakteriálna, čo dokáže ničiť patogénne baktérie prítomné v organizme.
Hlavná výhoda tohto probiotika spočíva v spórach, ktoré dokáže vytvárať. Ich zásluhou sú probiotiká chránené pred príliš vysokou aj nízkou vlhkosťou a veľmi kyslým alebo zásaditým prostredím. Lepšie sa teda vyrovnajú s prirodzenou kyslosťou žalúdočných štiav a dostanú sa v nezmenenom stave na miesto určenia. Preto sú pôdne probiotiká viac blahodárne a sú viditeľné výsledky dokonca v prípade, že ich neprijímame vo veľkom množstve.
Ďalšia nesporná výhoda B. coagulans spočíva v tom, že je organizmom veľmi dobre znášaný. Klasické probiotiká môžu byť v niektorých situáciách skôr na škodu než na úžitok. Býva to tak najmä u ľudí, ktorí trpia ochorením tráviaceho ústrojenstva či u tých s výrazne zníženou obranyschopnosťou. Tu môže dôjsť k nežiaducemu premnoženiu týchto baktérií a následnému nadúvaniu, hnačkám alebo naopak zápche, a dokonca k odštartovaniu zápalových procesov. Probiotiká založené na pôde neobsadia tenké črevo ani nekonzumujú prospešné baktérie, ktoré už v ňom rastú.
Ako baktérie fungujú v Myrkli?
Jedna dávka Myrklu obsahuje niekoľko miliónov KTJ (jednotiek tvoriacich kolónie) baktérií Bacillus coagulans a Bacillus subtilis. Tie prechádzajú žalúdkom neporušené do čreva. Tieto baktérie sa množia v črevnom trakte každých 20 minút a vytvárajú enzýmy na rozklad alkoholu. Spolu s L-cysteínom a vitamínom B12 sa v črevách aktivujú a pomôžu vám tak zobudiť sa do nasledujúceho rána sviežo. Viac o unikátnom fungovaní probiotika sa dočítate tu.